Piwonia to jedna z najstarszych roślin, które są uprawiane przez człowieka. Dzięki stosunkowo niewielkim wymaganiom, roślina ta świetnie sprawdzi się w ogrodach początkujących ogrodników lub tych wszystkich, którzy pragną pięknego i kolorowego terenu wokół domu, a nie mają zbyt wiele czasu na pielęgnację. Poniżej dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat piwonii, by móc hodować ją we własnym ogrodzie!
Jeśli znasz ten urodziwy kwiat, jakim jest piwonia (łac. paeonia lactiflora), z pewnością kojarzysz również inną nazwę kwiatu: peonia. Druga nazwa wzięła się z historii, dzięki której piwonia przywędrowała do Europy, w tym do Polski. Pierwotnie peonie, (a jeśli będziemy drobiazgowi, to jedna z odmian) kwitły w Chinach. Inną znaną odmianą tej rośliny jest piwonia drzewiasta. Obie odmiany mają podobny, różowy kolor. Różnica polega na tym, że drugi rodzaj ma kwiaty z odsłoniętym środkiem, z kolei piwonia chińska wygląda jak półkula stworzona z samych płatków. Możesz spotkać się również z odmianą lekarską, krzewiastą, koperkową i białą. Rodzajów tej rośliny jest naprawdę sporo (niektóre źródła podają, że odmian jest aż 35), a wszystkie są równie piękną ozdobą dla Twojego ogrodu! Niektóre piwonie mogą przerodzić się w rozłożyste rośliny, które stanowią bardziej małe drzewa, niż delikatne kwiaty. Każda piwonia zachwyci Cię swoją urodą, tego możesz być pewien!
Nazwa została kwiatu nadana na cześć lekarza bogów Olimpu – Peona. Zapewne zastanawiasz się, jaki związek może mieć ozdobna roślina z lekarzem samych mieszkańców Olimpu? Piękna piwonia lekarska ma mnóstwo właściwości leczniczych. Pierwotnie to właśnie dzięki korzystnym właściwościom zdrowotnym roślina ta stała się tak popularna. Jakie korzyści może przynieść nam ta roślina?
- Dzięki właściwościom moczopędnym piwonia pomoże w infekcjach dróg moczowych.
- Funkcje antybakteryjne i przeciwgrzybicze pozwalają zachować skórę w doskonałym stanie. Piwonia pomoże na zmiany skórne, takie jak trądzik czy atopowe zapalenie skóry.
- Piwonie mają również właściwości łagodzące w przypadku lżejszych dolegliwości reumatycznych.
- Okład z piwonii pomoże też przemęczonym oczom.
- Roślina korzystnie wpływa na pracę serca.
- Napar z piwonii łagodzi stres i wspomaga pracę układu nerwowego.
- Piwonia będzie także doskonałym rozwiązaniem w przypadku dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
Korzystne właściwości ma zarówno sam kwiat, jak i jego korzeń. Najprostszym sposobem na przyswojenie składników odżywczych jest zrobienie gorącego naparu z rośliny.
Piwonia ma ponad 30 odmian. Kwiaty tej rośliny są duże, rozłożyste, bardzo ozdobne i pięknie pachną. Doskonale ozdobią każdą przestrzeń w ogrodzie, zwłaszcza że mogą pozostać w doskonałej kondycji kilka lat. To jedne z najbardziej wytrzymałych roślin, potrafią przetrwać nawet silne mrozy. Ze względu na odmianę, każdy rodzaj tej rośliny nieco różni się zasadami dotyczącymi uprawy. Często można spotkać się ze zdaniem, jak mało wymagające są piwonie. Uprawa tej rośliny jest co prawda stosunkowo prosta, jednak grupa roślin, do której należą piwonie, wymaga odpowiedniego przygotowania gleby i stałego jej nawożenia.
Sadzenie piwonii krok po kroku
Chociaż piwonie są łatwe w uprawie, to potrzebują bardzo żyznej gleby, by prawidłowo wzrastać. Z tego względu bardzo polecane jest częste nawożenie ziemi, która jest przeznaczona na miejsce uprawy piwonii. Gleba nie powinna być zbyt mokra, ale też nie zasuszona. Piwonie dość ciężko znoszą ulewne deszcze, ze względu na delikatne gałązki i ciężkie kwiaty. Uważaj również podczas podlewania, ponieważ możesz przeciążyć kwiaty, kiedy przesadzisz z siłą strumienia. Te kwestie będą Cię jednak interesować dopiero, kiedy piwonia zacznie wyrastać z ziemi. Najpierw trzeba ją posadzić. W skrócie wygląda to tak:
- Zadbaj o wystarczającą ilość miejsca w ogrodzie. Raczej nie planuj sadzenia piwonii w towarzystwie innych bylin. Ta piękna roślina rozrasta się do dużych rozmiarów.
- Jeżeli nie masz zbyt wiele miejsca, posiej jedną sadzonkę, która z powodzeniem ozdobi teren.
- Na jednym metrze kwadratowym najlepiej posadzić jest maksymalnie dwie sadzonki.
- Piwonie najlepiej sadzić tuż przed jesienią, na początku września.
- Sadzonkę należy umieścić na głębokości około 3 do 5 cm w ziemi.
- Zadbaj, by ziemia była użyźniona, a korzenie swobodnie mieściły się w wykopanym dołku.
Postaraj się przeprowadzić proces sadzenia piwonii podczas optymalnej pogody. Głównie chodzi o to, by nie by nie towarzyszyło roślinie zbyt wiele słońca, co może doprowadzić do usychania korzeni. Ziemia nie może być jednak również za bardzo mokra. Brzmi, jak wyzwanie, prawda? Dla miłośnika kwiatów z pewnością nie będzie to nic trudnego. Potrzebujesz jedynie odrobiny cierpliwości i siły mięśni. Do tego oczywiście zdrowych sadzonek piwonii. Jak przygotować glebę pod piwonie?
- Wybierz miejsce w ogrodzie, w którym nie brakuje słońca, a w okresie zimowym nie zbiera się woda. Piwonia musi mieć optymalne warunki.
- Następnie wykop dołek lub dołki, w zależności ile sadzonek ma uświetnić Twój ogród. Głębokość powinna wynosić około 50 cm. To dużo, ponieważ zanim umieścisz w ziemi piwonie, musisz ją użyźnić.
- W celu użyźnienia gleby możesz skorzystać z obornika i pokryć go cienką warstwą ziemi. Sklepy ogrodnicze oferują także specjalne mieszanki, które możesz wysypać wewnątrz wykopanych dołków. Ważne, żeby pH ziemi było dość podobne do odczynu neutralnego. Zbyt kwaśna ziemia nie przysłuży się tym pięknym kwiatom.
Sadzonki umieść w ziemi na wyżej wspomnianej głębokości. Przykryj ziemią i podlej. Jeżeli w pierwszym roku nie pojawią się kwiaty, nie wylewaj łez, ponieważ prawdopodobnie trochę przesadziłeś z głębokością dołka. Wyrosną prawdopodobnie w następnym roku. Jeżeli zdecydowałeś się na sadzonki bez korzeni i planujesz posadzić piwonie najpierw w doniczce, to postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- Umieść sadzonkę w dużej doniczce.
- Sowicie podlej tuż po posadzeniu.
- Odłóż w zimne miejsce, najlepiej piwnicę i podlewaj niewiele i bardzo rzadko.
- Dzięki wilgoci pobieranej bezpośrednio z ziemi piwonia wyhoduje korzenie i wkrótce będzie gotowa do tego, by przyjąć się w Ziemi.
Doniczkowe hartowanie piwonii to świetny sposób dla spóźnialskich lub leniwych osób, które przespały koniec sierpnia i początek września. W doniczce można umieścić sadzonkę w lutym lub marcu. Piwonia czeka w zimnym pomieszczeniu skąpo podlewana raz na jakiś czas. Na wiosnę można posadzić ją w ziemi i czekać na efekty.
Piwonie, kiedy kwitną?
Piwonia to tego rodzaju kwiat, który cechuje się dużą odpornością. To kolejna zaleta, jaka należy do tej pięknej rośliny. Sezon na kwitnienie peoni zaczyna się wraz z nadejściem maja, a kończy z początkiem września. Warto o tym wiedzieć, nawet jeśli nie jest się zamiłowanym florystą, ponieważ uroda sprawia, że rożne odmiany piwonii cieszą się niezwykłą popularnością na ślubach. To największy trend ostatnich czasów nie tylko w Europie, ale także w stanach.
Skoro piwonie kwitną dopiero w maju, dlaczego tak ważne jest, by sadzić je już na przełomie sierpnia i września? W tym okresie rośliny te są w stanie uśpienia. Zacznie rozwijać się dopiero później, kiedy już dawno będzie w ziemi. Dzięki temu dojdzie do doskonałego ukorzenienia piwonii, a ona sama świetnie zaaklimatyzuje się w danym miejscu.
Piwonie, czego nie należy robić?
Piwonie znane są jako rośliny długowieczne, ponieważ po posadzeniu mogą doskonale prezentować się przez nawet 20 lat! Pod warunkiem, że nie będziesz ich przesadzać zbyt wcześnie. Piwonie nie lubią zmieniać miejsca, dlatego jak już je posadzisz, nie uwzględniaj ich w zmianach, kiedy będziesz prowadzić porządki ogrodowe. Przynajmniej nie przed upływem 3-5 lat. Wiadomo, że po pewnym czasie może dojść do konieczności przesadzenia piwonii. Pamiętaj wtedy, by nie robić tego w słoneczny dzień. Korzenie bardzo szybko mogą ulec przesuszeniu. Nikt nie lubi pracować , kiedy jest pochmurno, ale dla dobra roślinek warto się poświęcić. Poza tym istnieje jeszcze pewna grupa czynników, które mogą zniweczyć nasze plany wyhodowania najpiękniejszej piwonii w okolicy.
Piwonia to roślina stosunkowo odporna. Nie straszne jej niższe temperatury. Duże mrozy mogą jednak uszkodzić nasze piwonie, a ściślej mówiąc, delikatne pąki, które tylko czekają na ciepłe dni pełni wiosny. Bądź na bieżąco z pogodą i w momencie zapowiadanych większych przymrozków przykryj swoje przyszłe kwiaty ozdobne folią, by nie zmarzły.
Kolejnym szkodliwym czynnikiem, na który narażona jest wzrastająca piwonia jest susza. Długie tygodnie bez deszczu w czasie wiosny nie są tak uciążliwe dla nas, jak dla zwierząt i roślin. Dbaj więc, by Twoja piwonia nie miała za sucho. Susza niekoniecznie sprawi, że piwonia umrze, ale rośliny ozdobne w przypadku niewystarczających warunków nie będą kwitły. Na kolejny okres kwitnienia trzeba będzie czekać cały rok, więc lepiej nie zapomnij o podlewaniu. Z drugiej strony, nie przesadź. Za dużo wody także nie odbije się korzystnie na naszych kwiatach. Nadmierna wilgoć, a także brak przestrzeni między kwiatami może stanowić idealne warunki, by nasza piwonia stała się siedliskiem dla rożnego rodzaju grzybów. Piwonia, na której powstał grzyb z pewnością nas o tym poinformuje kiepskim wyglądem i białym nalotem na liściach.
Piwonia będzie prezentowała się pięknie, jeśli właściwie o nią zadbasz. Kiedy z powodzeniem uda Ci się sprawić, że Twoja piwonia będzie coraz większa i piękniejsza, rozważ sprytną podporę dla kwiatów. Dyskretne kijki lub elegancka krata na kwiaty doskonale sprawdzi się w roli wsparcia. Dzięki temu piwonie będą trzymały się prosto nawet po ulewnych deszczach.
Kiedy wiemy już wszystko, z czym wiąże się sadzenie piwonii, warto także wiedzieć, kiedy nie należy korzystać z cennych właściwości zdrowotnych tej rośliny. Picia naparów z piwonii nie poleca się kobietom w ciąży lub karmiącym piersią. Korzystanie z dobrego wpływu powinno mieć umiar. Warto skonsultować się z lekarzem, jeśli chodzi o przeciwwskazania. Wiadomo, że przedawkowanie naparu z piwonii jest trujące. Nawet najlepsze produkty są szkodliwe w nadmiarze, o tym warto pamiętać.
Jak pewnie już wiesz, wystarczy odrobina cierpliwości i zapału, by piwonie cieszyły Twoje oczy rzez wiele lat. Pielęgnowanie tej rośliny nie jest skomplikowane. Należy pamiętać, by nasze piwonie miały dostęp do słońca i by nie zabrakło im miejsca na żadnym etapie wzrostu. Wymaga to niewielkich zdolności planowania. Ścięte kwiaty ozdobią dom na długie dni, ponieważ piwonia prezentuje się doskonale również na wiele dni po ścięciu. Z pewnością otuli dom pięknym zapachem i będzie cieszyła oczy przez długi czas, zanim zwiędnie. Piwonia jest zatem doskonałym kwiatem zarówno do ozdoby Twojego ogrodu, jak i domu!
Podobał Ci się tekst? Sięgnij także o inne porady ogrodnicze! Strona główna pokieruje Cię do wszystkich interesujących tematów. Być może zainteresuje Cię także nasza grupa na Facebooku! Dodaj się także do newslettera, by być na bieżąco. Porady i ciekawostki ogrodnicze, aktualizacje treści kilka razy w tygodniu!
Zgodnie z definicją RODO dot. przetwarzania danych, zapisanie się do newslettera oznacza wyrażenie zgody dotyczące wykorzystywania i przetwarzania danych osobowych w celach określonych w regulaminie.