Jak dbać o kaktusy? Skuteczne wskazówki!

Kaktusy należą do grupy roślin, których nie trzeba często podlewać Z tego względu to kwiaty zalecane ludziom, którzy mają problem z odpowiednim dbaniem o rośliny doniczkowe w domu. Kaktusy również wymagają pewnej pielęgnacji. Dowiedz się, jak o nie dbać! 

Kaktusy – dlaczego nie trzeba ich często podlewać?

Rośliny znane nam jako kaktusy pochodzą z Ameryki. Oryginalne rośliny są odporne na długotrwały brak wody, ponieważ ich zwyczajowym środowiskiem jest pustynia, gdzie okresy długotrwałej suszy są normą. Wzrastające w takich warunkach kaktusy wypracowały system, który pozwala na magazynowanie wody wewnątrz grubych łodyg, co stanowi zapas na długi czas. Dodatkową ochronę przed utratą wody stanowią ostre kolce i płytkie korzenie. 

Jak dbać o kaktusy?

Żywotność roślinom zapewnić można przez regularne podlewanie wodą to jednak nie wszystko. Również kaktusy, choć odporne, wiążą się z pewnymi zasadami, o których warto pamiętać: 

– Kaktusy lubią za ciasne doniczki, które mają na spodzie dziurki umożliwiające przepływ wody. Dzięki temu roślina będzie pobierała tylko tyle, ile potrzebuje. – W okresie zimowym nie powinno się ich podlewać, gdyż wtedy znajdują się w stanie hibernacji.

– Okres podlewania kaktusa zaczyna się dopiero w maju. Na przełomie marca i kwietnia można delikatnie zraszać wodą łodygę.

– Ważne, by zimą temperatura, w jakiej trzymane są te rośliny, wynosiła około 15 stopni.

– Kaktusy potrzebują dużo słońca. 

– Ziemia do uprawy kaktusów powinna być przewiewna i mieć odczyn delikatnie kwaśny.

– Warto przesadzać je co 2 lub 3 lata i ważne, by robić to zimą. W fazie rozkwitu (czyli wiosną i latem) kaktusy wypuszczają młode korzonki, których naruszenie może doprowadzić do zaprzestania wzrostu rośliny. 

Kiedy kwitną kaktusy?

Im bardziej poznajemy kaktusy, tym mocniej możemy się przekonać, że są to rośliny dla cierpliwych! Prawidłowo pielęgnowany kaktus zakwita po kilku latach (dokładnie po 2-6 latach). Ważne, aby w momencie pojawienia się pąków nie panikować i trzymać się sztywno zasad pielęgnacji. Piękno kwiatów kaktusa z pewnością wynagrodzi czas oczekiwania. 

Kaktusy – tego im nie rób

Chociaż kaktusy wytrzymują w ekstremalnych warunkach pustynnych, to bardzo łatwo je zniszczyć przez nieprawidłową pielęgnację. Główną przyczyną umierania kaktusów jest zbyt częste podlewanie. Niestety, ludzie niemający ręki do roślin prawdopodobnie nie będą umieć troszczyć się również o kaktusy, ponieważ dbanie o te rośliny wymaga wiedzy i systematyczności.