Ozonowanie mieszkania – sprawdź, jak poprawić komfort w Twoim domu!

Niektóre mieszkania, zwłaszcza stare, mają specyficzny, nieprzyjemny zapach spowodowany nieużywanymi przedmiotami i wyposażeniem, które lata świetności ma już za sobą. Ozonowanie to świetny sposób na brzydkie zapachy w domu. Dowiedz się, dlaczego warto korzystać z tej metody!

 

Ozonowanie co to jest?

Tajemnicza nazwa oznacza dezynfekowanie i oczyszczanie pomieszczeń z brzydkich zapachów. Właściwości ozonu wykorzystywane są również podczas oczyszczania klimatyzacji. Proces ozonowania jest możliwy dzięki specjalnym urządzeniom: ozonatorom, które wydzielają odpowiednie stężenie gazu ozonowego. W tym celu wykorzystywany jest tlen zawarty w powietrzu i prąd. Ozon likwiduje nieprzyjemne zapachy, dzięki czemu, w przeciwieństwie do odświeżaczy powietrza, jest naprawdę skuteczny.

 

Kiedy potrzebne jest ozonowanie?

Długotrwale utrzymujące się nieprzyjemne zapachy mogą stanowić niemałe utrapienie dla domowników. Ozonowanie można przeprowadzić w przypadku:

  • Pomieszczeń, w których doszło do rozkładu ciała, zarówno zwierząt, jak i człowieka.
  • Domów, które zaniedbane przez lata, w ostateczności posprzątane nadal pełne są nieprzyjemnego odoru.
  • Ozonowanie pomoże Ci pozbyć się zapachu pleśni i zepsutego jedzenia.

 

Ozonowanie mieszkania – jak się przygotować?

Jeśli zdecydujesz się na ozonowanie mieszkania, zarezerwuj sobie wolne popołudnie i zabierz z domu rodzinę oraz zwierzęta. Dodatkowe czynności, które powinieneś wykonać to:

  • By nieprzyjemny zapach mógł zostać usunięty, trzeba pozbyć się jego źródła. Usuwanie zapachu pleśni z pokojów da krótkotrwały efekt, jeśli zjawisko nie zostanie zlikwidowane. Przyczyna złego zapachu musi zostać usunięta, a wtedy ozonowanie będzie w pełni skuteczne.
  • Zabezpiecz delikatne przedmioty i cenne pamiątki. Ozonowanie to proces przyspieszający starzenie się rzeczy poprzez utlenianie. 
  • Tak samo, jak zwierzęta i ludzie, z ozonowanych pomieszczeń muszą zniknąć rośliny.
  • Oczyszczane pomieszczenie musi zostać uszczelnione.

 

Ozonowanie – czy to bezpieczne?

Ozon jest naturalnym gazem, a jego charakterystyczny aromat można poczuć po intensywnej burzy, kiedy powietrze jest czyste i rześkie. Wysokie stężenie ozonu, które jest niemożliwe do osiągnięcia w naturze, może doprowadzić do braku tlenu w pomieszczeniu, jednak stężenie gazu używane w procesie ozonowania jest zbyt niskie, by mogło do tego dojść. Ozonowanie jest bezpieczne i chociaż wymaga odrobinę wysiłku i przygotowań, warto się na nie zdecydować, by czuć powiew świeżości i komfortu w mieszkaniu!