Schody zewnętrzne do domu jednorodzinnego - jak wybrać

Wejście do Twojego domu lub na taras wymagają wybudowania reprezentacyjnych i funkcjonalnych schodów zewnętrznych. Wiadomo, że są one na co dzień narażone na działanie niekorzystnych warunków pogodowych, dlatego przy ich wyborze należy zwrócić uwagę na ich konstrukcję oraz materiały, z których będą wykonane. Zaczynamy!

Z jakiego materiału wybudować schody zewnętrzne?

 Pierwsza nasza propozycja to schody betonowe. Chociaż nie są one zbyt dekoracyjne, to bardzo często są wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych. Wynika to stąd, że beton ma wiele zalet. Można go ukryć za płytkami okładzinowymi. To sprawi, że schody zewnętrzne z betonu, będą się ładnie łączyły z resztą domu. Płytki okładzinowe mogą być wykonane z ceramiki albo z kamienia. Przy ich wybieraniu powinieneś zwrócić uwagę na takie cechy jak: mrozoodporność, nasiąkliwość oraz antypoślizgowość. Płytki, które je posiadają, będą nie tylko trwałe, ale również bezpieczne i wygodne w użytkowaniu. Pamiętaj też o tym, żeby dobrać do nich kleje i zaprawy, które będą odporne na zmienne warunki atmosferyczne, w szczególności na wodę i na mróz. 

Kolejną naszą propozycją jest wykonanie schodów zewnętrznych do domu jednorodzinnego ze stali. Najczęściej tego rodzaju konstrukcje widzimy przy budynkach użyteczności publicznej, takich jak: szpitale, szkoły lub biura. Do wykończenia schodów zewnętrznych stalowych również można wykorzystać płytki okładzinowe. Przy ich wyborze weź pod uwagę ich trwałość oraz komfort użytkowania.

Możesz również wybrać schody zewnętrzne drewniane. Prezentują się piękne, ale ich dużą wadą może być to, że są o wiele trudniejsze w utrzymaniu i konserwacji, niż te wykonane ze stali, czy betonu. Najpopularniejsze gatunki drewna na schody to: dąb czy świerk, jak i gatunki egzotyczne.

Konstrukcja schodów zewnętrznych

Jeżeli chodzi o pierwszy rodzaj, czyli schody betonowe, to wymagają one projektu osobnego fundamentu. Najczęściej jest to ława lub przy mniejszych obciążeniach chudy beton. Tego rodzaju schody najczęściej wymagają zbrojenia. Najlepiej jest wybrać wersję prefabrykowaną, ponieważ ułatwia i przyspiesza to prace wykonawcze. Jeżeli chodzi o drugi rodzaj schodów, to najczęściej tworzy się je stali ocynkowanej ogniowo lub stali nierdzewnej. Zmniejsza to lub eliminuje podatność elementów konstrukcji na korozję. Schody zewnętrzne mogą być w całości wykonane ze stali. Dodatkowymi elementami zewnętrznych schodów stalowych mogą być kraty pomostowe lub wycieraczki. Ostatni typ, czyli schody drewniane, zbudowane są z drewna albo okładziny drewnianej. Który rodzaj Ty wybierzesz?