Jaśmin – czy znasz właściwości tej rośliny?

Rośliny ogrodowe to często piękna ozdoba, ale również źródło składników mających pozytywny wpływ na zdrowie. Do takich kwiatów należy również jaśmin: roślina dość słabo znana w Polsce, mylona często z jaśminowcem. Wspaniały wygląd jaśminu i jego pozytywny wpływ na zdrowie przekonają Cię, że warto wiedzieć o nim więcej! 

Jaśmin – egzotyczna roślina w Twoim domu

Kwiat jaśminu posiada różowe pąki i kwitnie na biało, roztaczając wokół oszałamiający zapach. To roślina, która kwitnie w okresie od grudnia do kwietnia, a do jej cech należą wiecznie zielone, elastyczne łodygi. Ponadto: 

– Pochodzenie uroczej rośliny nie jest do końca znane, często wymienia się  Indie lub Egipt.

– Jaśmin rośnie stosunkowo szybko i lubi być często podlewany.

– Zaskakująco, roślina potrzebuje ciasnej przestrzeni, by lepiej rosnąć, dlatego mają jaśmin w swoim domu należy zadbać o dopasowaną doniczkę.

– Kwiat lubi słońce, a optymalna temperatura dla prawidłowego wzrostu to około 20 stopni.

– Jaśmin słynie nie tylko z pięknego wyglądu, ale też wielu zdrowotnych właściwości.

Odrobina wysiłku, niewielka doniczka z dobrą ziemią i ta piękna roślina może stać się ozdobą Twojego domu, by z czasem podzielić się swoimi zdrowotnymi właściwościami. 

Jaśmin właściwości zdrowotne

W Polsce jaśmin może być znany z pysznej herbaty, jaką przyrządza się z tej rośliny. Mało kto wie jednak o jego korzystnym wpływie na zdrowie: 

– Jaśmin korzystnie wpływa na skórę, gojąc oparzenia czy wysypki. Przywraca skórze elastyczność i odpowiednie nawilżenie.

– Ekstrakt z jaśminu to doskonały środek dezynfekujący.

– Napar z kwiatu ma właściwości relaksujące, korzystne zwłaszcza w depresji czy długotrwałym stresie.

– Jaśmin wykorzystywany jest również w aromaterapii.

– Pomaga regulować gospodarkę hormonalną.

– Łagodzi bóle głowy.

Jaśmin jest w stanie zastąpić wiele środków, z których korzystamy na co dzień, a które niekoniecznie są dobre dla naszego organizmu. Mowa o lekach przeciwbólowych, antybiotykach do cery czy tabletki nasenne. Te produkty, zwłaszcza w dużych ilościach, zaburzają naturalną gospodarkę organizmu lub osłabiają działanie narządów. Zdrowe zamienniki powinny być więc kuszącą alternatywą! 

Jaśmin, a jaśminowiec

Jaśmin często bywa mylony z rośliną o podobnej nazwie. Jaśminowiec to roślina kwitnąca w okresie letnim. Podobnie jak jaśmin ma białe kwiaty, jednak są one czterolistne i okrągłe, odmiennie od prawdziwego jaśminu, którego płatki są strzeliste, a całość przypomina gwiazdkę. 

Korzystne działanie jaśminu idzie w parze z pięknym zapachem oraz smakiem. Herbata jaśminowa umili niejedno popołudnie i skutecznie poprawi humor.