Podcinanie fundamentów jako skuteczne ich osuszanie

Zawilgocenie murów to jedno z największych zagrożeń dla każdego budynku. Jeśli tylko wilgoć wejdzie w nieodpowiednio zaizolowane mury, trzeba jak najszybciej wykonać osuszanie. Można to zrobić na jeden z kilku sposobów. Obecnie najczęściej wykorzystuje się metodę podcinania murów fundamentowych.

NAJLEPSZA METODA OSUSZANIA FUNDAMENTÓW

Mechaniczne osuszanie ścian budynków metodą cięcia jest obecnie jednym z najchętniej wybieranych rozwiązań. Zapewnia ono trwałe zabezpieczenie przed wilgocią podciągającą kapilarnie. Jest bardzo wiele argumentów przemawiających za tą opcją: trwałość materiałów izolacyjnych, krótki czas realizacji (3 – 4 dni), stuprocentowa skuteczność, czy wreszcie niezależność od obciążenia. Podcinanie fundamentów praktykowane jest na całym świecie od ponad 100 lat, więc ten sposób osuszania dowiódł swojej przydatności niezliczoną ilość razy.

Osuszanie budynków metodą cięcia jest rozwiązaniem skuteczniejszym od metod chemiczno-iniekcyjnych czy też od wbijania blach chromowo-niklowych. Podcinanie fundamentów nie powoduje wibracji, a w konsekwencji ryzyka wystąpienia rys. Można ciąć mury nie tylko w poziomie, ale również w pionie. Nie ma znaczenia występowanie kamieni w szczelinie. Sam proces cięcia wykonywany jest przy pomocy pił łańcuchowych z łańcuchami widiowymi lub liną diamentową. Kluczowym kryterium jest rodzaj muru. Technika diamentowa dostosowana jest do murów o większych przekrojach, wykonanych z kamienia, betonu lub żelbetonu. Do wszystkich innych materiałów w zupełności wystarczy piła łańcuchowa.

NA CZYM POLEGA OSUSZANIE FUNDAMENTÓW PRZEZ PODCINANIE?

Metoda osuszania za pomocą podcinania znana jest od wielu dekad. Bardzo uproszczony opis całego procesu powinien wystarczyć, aby upewnić każdego, że jest to rozwiązanie bezpieczne i skuteczne. Po zlokalizowaniu przewodów i przeszkód w obrabianym murze, podcinanie fundamentów polega na odsłonięciu szczeliny roboczej i przecięciu muru na długości około metra. Taka wartość zapewnia brak jakiegokolwiek niebezpiecznego naprężenia czy wibracji. Kolejną czynnością jest montaż wodoszczelnej płyty izolacyjnej. Wykonana jest ona z polietylenu wysokiej gęstości (tak zwany polietylen HD) lub poliestru zbrojonego włóknem szklanym. Następuje także wbijanie klinów systemowych (poliwęglanowych), lokowanych co 25 centymetrów. Są one niezwykle wytrzymałe – gwarantowane obciążenie wynosi minimum 500 kilogramów na centymetr kwadratowy. Płyty te zapewniają stabilność fundamentów oraz zapobiegają osiadaniu. Ostatnim etapem jest zamknięcie szczelin poprzez wypełnienie ich zaprawą cementową ze środkami pomocniczymi. To dzięki nim zaprawa zasycha bez niebezpiecznego dla konstrukcji naprężenia.

Stopień zawilgocenia oraz poziom obciążenia murów nie ma najmniejszego znaczenia w przypadku podcinania fundamentów. Jest ono w pełni bezpieczne dla zamków, pałaców czy innych zabytkowych budynków. Wybierane jest przez coraz większe grono firm i osób prywatnych. Wynika to z faktu, że jest to metoda najskuteczniejsza, a jednocześnie bardzo bezpieczna.