Kurs elektryka online – dla kogo?

Kursy online jeszcze nigdy nie były tak popularne jak dziś. Choć wiele firm od kilku lat zapewnia wybór między szkoleniami stacjonarnymi a internetowymi, dopiero pandemia sprawiła, że te drugie stały się chętniej wybierane. Jednym z ciekawszych szkoleń jest kurs elektryka, który umożliwia zdobycie cenionych przez pracodawców kwalifikacji, a także pozwala na rozwinięcie własnego biznesu. 

Kto może wziąć udział w kursie elektryka?

Organizowane w trybie online kursy skierowane są do osób, które wykonują prace elektryczne, kształcą się w tym kierunku, dobierają wyposażenie elektryczne, nadzorują prace, serwisują elementy instalacji, interesują się bezpieczeństwem elektrycznym lub po prostu chcą się dowiedzieć, jak zarządzać energią elektryczną z wykorzystaniem najnowszych dostępnych rozwiązań. 

Jest to także dobra opcja dla techników elektryków, którzy długo nie pracowali w zawodzie i chcą odświeżyć swoją wiedzę. Wiedza zdobyta kilka czy kilkanaście lat temu może być dziś nieaktualna, nie mówiąc już o pojawiających się każdego roku nowinkach. Jeśli chcesz pracować jako elektryk, koniecznie zadbaj o to, by być na bieżąco z tym, co dzieje się na rynku. Najprostszym sposobem jest kurs elektryka prowadzony przez profesjonalnych trenerów.

Czego można się nauczyć na kursie elektryka?

Tak naprawdę wszystko zależy od programu, dlatego przed zapisaniem się na kurs sprawdź, co oferuje dana placówka szkoleniowa. 

Podstawowy program kursu obejmuje:

  • ogólne przepisy i zagadnienia,

  • obowiązki na stanowisku elektryka,

  • elementy związane z bhp i sprzętem ochronnym,

  • zagadnienia na temat ochrony od porażeń, ochrony odgromowej i przepięciowej.

Mile widziane są również wszelkiego rodzaju nowinki, dzięki którym poza podstawową wiedzą zdobędziesz także dodatkowe umiejętności. Zaletą kursu online jest to, że nie musisz decydować się na ofertę firmy szkoleniowej, która znajduje się najbliżej twojego miejsca zamieszkania. Warto więc zwrócić uwagę nie tyle na lokalizację, ile na ofertę poszczególnych jednostek.

Projektowanie instalacji elektrycznych

Ciekawą perspektywą rozwoju jest praca jako projektant instalacji elektrycznych. W obecnych czasach niemal wszystkiego można się nauczyć przez internet – dotyczy to również takich zagadnień jak projektowanie rozdzielnic. Podczas kursu obejmującego projektowanie rozdzielnicy online nauczysz się, w jaki sposób tworzyć projekty przy wykorzystaniu nowoczesnych programów dla projektantów. 

Fachowy program do projektowania instalacji elektrycznej bardzo często dostępny jest do bezpłatnego pobrania na stronach producentów oprogramowania. Z takiego programu można korzystać podczas nauki oraz pracy. Umiejętność obsługi profesjonalnego programu skraca czas projektowania i minimalizuje ryzyko błędów. 

Kończąc kurs projektanta instalacji elektrycznych, bez problemu odczytasz schemat podłączenia różnicówki i nauczysz się tworzyć skomplikowane projekty instalacji zgodne z aktualnymi normami.

Gdzie zapisać się na kurs elektryka online?

Wpisując w wyszukiwarkę frazę „elektryk kurs online”, otrzymasz co najmniej kilka rekordów. Jak spośród nich wybrać ten najlepszy? Przede wszystkim sprawdź wiarygodność firmy. Możesz to zrobić w prosty sposób, szukając opinii na temat placówki szkoleniowej w Google i w mediach społecznościowych. Zapoznaj się również z ofertą organizacji – czy w opisie kursu znajduje się dokładnie to, czego szukasz?

Najlepiej zdecydować się na firmę, która cieszy się renomą wśród uczestników. Niekoniecznie musi to być jednostka zajmująca się wyłącznie szkoleniami – kurs elektryka online można znaleźć też w ofercie dużych przedsiębiorstw działających w branży energetycznej, które oprócz szkoleń oferują także innowacyjne produkty i rozwiązania dla różnych segmentów rynku. 

Wybór renomowanego producenta jest o tyle dobry, że masz pewność, iż jest to specjalista w swoim fachu – w ten sposób możesz uczyć się od najlepszych ekspertów w branży. Zwróć również uwagę na to, czy dana firma oferuje imienny certyfikat uczestnictwa, który będzie uwzględniany przez pracodawców.