Proces osmozy to przechodzenie rozpuszczalnika przez błonę półprzepuszczalną. Cały ten proces jest napędzany przez różnicę stężeń. Rozpuszczalnik przechodzi z ośrodka o mniejszym stężeniu rozpuszczonych związków do ośrodka o większym stężeniu. Jego zadaniem jest wyrównanie stężeń po obu stronach błony półprzepuszczalnej. Natomiast w przypadku odwróconej osmozy, następuje odmienny proces. Pod wpływem przyłożonej siły, najczęściej w postaci ciśnienia, rozpuszczalnik z roztworu bardziej stężonego, przechodzi do tego, który ma mniejsze stężenie.
Jaka jest rola filtra odwróconej osmozy w uzdatnianiu wody?
Dość szybko można było zauważyć możliwość wykorzystania tej metody w uzdatnianiu wody. Przede wszystkim jest to prosty proces. Nie ma konieczności używania dodatkowych chemikaliów, a można uzyskać bardzo czystą wodę. Filtr odwróconej osmozy zależnie od stosowanych membran oraz jakości wody może usunąć około 99 procent rozpuszczonych substancji. Dzięki temu można uzyskać wodę, która jest pozbawiona jakichkolwiek składników. Wykorzystanie tego procesu umożliwiło uzyskanie dostępu do czystej wody pitnej, praktycznie w każdych warunkach. Nawet ekstremalnych. Czy woda produkowana w procesie odwróconej osmozy jest zdrowa? Czy można ją pić każdego dnia? Najważniejszą wadą tego rodzaju wody jest to, że nie występują w niej praktycznie żadne minerały. Odwrócona osmoza usuwa z wody sód, potas, wapń, magnez oraz inne dobroczynne substancje. Minerały są bardzo potrzebne dla właściwego funkcjonowania organizmu. Warto mieć na uwadze to, że woda nie jest ich podstawowym źródłem. Większość minerałów przyjmujemy razem z pokarmem. Dietetycy często mówią o tym, żeby wzbogacić dietę o wysoko zmineralizowane wody, aby zapewnić właściwą dla organizmu ilość mikro i makro elementów. Jednak taka rada ma zastosowanie przede wszystkim do osób, które z powodu stanu swojego zdrowia są narażone na niedobór minerałów. Osoba zdrowa, która dba o właściwe ożywianie, bez obaw może spożywać wodę po odwróconej osmozie. Trzeba jednak pamiętać o tym, że wodę również można przedawkować. Ilość spożywanej wody też można skonsultować z dietetykiem.
Odwrócona osmoza z mineralizatorem
Najczęściej niestety nie jesteśmy w stanie dokładnie kontrolować zbilansowania naszej diety. Możemy tylko być świadomi pewnych problemów zdrowotnych. Dlatego osobom, które stosują filtr odwróconej osmozy, zaleca się stosowanie mineralizatora, czyli wkładu rewitalizującego lub wbudowanego w filtr mieszacza, który pozwala na uzupełnienie wypłukanych w trakcie filtracji minerałów.